راهنمای تولید محتوا

راهنمای تولید محتوای آموزشی

در صورتی که سوال یا مشکلی دارید با پشتیبانی سامانه تماس حاصل فرمائید.

راهنمای تولید محتوای آموزشی جهت بهره برداری در سامانه آموزش مجازی شرکت ملی گاز ایران

مقدمه:

امروزه آموزش مجازی یکی از روش‌های رایج در حوزه یادگیری و توسعه دانش افراد می‌باشد. این روش به لحاظ هزینه کم، امکان دسترسی افراد به مطالب آموزشی در هر زمان و مکان موردنیاز و سهولت بروزرسانی مطالب، استفاده از بازخوردها و تبادل نظرات کاربران در تالارهای گفتگوی سامانه آموزش مجازی مورد استقبال کاربران به خصوص نسل جدید قرار گرفته است. با توجه به مزایای آموزش مجازی، شرکت ملی گاز ایران سامانه آموزش مجازی خود را در فضای اینترنت به آدرس (www.Lms.nigc.ir) از سال ۹۴ راه‌اندازی نموده است. این سامانه به لحاظ وجود محتوای آموزشی متنوع و کاربردی مورد استقبال کاربران قرار گرفته به‌گونه‌ای که آمار تعداد نفرات ثبت نامی در هر تقویم آموزشی و حجم بازدیدها همواره رو به افزایش بوده است. این موارد نقش پر رنگ سامانه آموزش مجازی شرکت ملی گاز ایران در فرآیند آموزشی شرکت ملی گاز و دیگر شرکت‌های تابعه وزارت نفت را مشخص می‌کند.

یکی از عوامل مهم برای افزایش بهره‌وری سامانه و حرکت در مسیر رشد و توسعه آموزش مجازی، محتوای بارگذاری شده بر روی آن است. تولید محتوای متنوع و مؤثر با توجه به نیازهای صنعت یکی از مسائل اساسی گسترش آموزش مجازی است. امید است کلیه متخصصین و اساتید حقیقی و همچنین شرکت‌های حقوقی فعال در حوزه اجرایی و فنی، بازرگانی و حقوقی و … صنعت نفت که توانایی تبدیل تجربیات و دانش خود به محتوای آموزشی را دارند با اطلاع از مراحل تولید محتوا در زمینه تولید محتوای آموزشی اعلام آمادگی نموده و در توسعه آموزش‌های مجازی و به اشتراک‌گذاری تجربیات در قالب محتوای آموزشی مشارکت نمایند. در ادامه مراحل تولید محتوای آموزشی توضیح داده شده است:

راهنما

هفت مرحله تولید محتوای آموزشی

 • مرحله اول: انتخاب محتوای آموزش مجازی از فهرست محتوا توسط متقاضی

  متقاضی می‌بایست در اولین گام عنوان محتوا را از فهرست محتوا که با توجه به استاندارد مشاغل توسط کارگروه تخصصی استخراج و پس از تصویب کمیته راهبری در سایت قرار داده شده است، انتخاب نماید.

 • مرحله دوم: تکمیل فرم شماره ۱ (ضمیمه شماره ۲) بر اساس نوع دوره و استاندارد فنی تولید محتوا و ارسال آن به کارگروه تخصصی تولید محتوای آموزشی توسط متقاضی

  در این مرحله متقاضی پیشنهاد خود شامل زمان و هزینه تقریبی تولید محتوای مورد نظر را بر اساس سرفصل‌های دوره و نوع آن (استاد محور / پروژه محور) در قالب فرم شماره ۱ که در سامانه قرار داده شده، برای کارگروه تخصصی تولید محتوا ارسال می‌نماید.

  تبصره۱: متقاضی موظف به رعایت سرفصل‌های ارائه شده توسط کارگروه تخصصی است و در صورت نیاز تنها مجاز به تغییر ۲۰% سرفصل‌ها می‌باشد. در این صورت، موارد تغییر داده شده باید در فرم شماره ۱ بخش سرفصل‌ها با رنگ قرمز مشخص گردد.

 • مرحله سوم: اخذ پاسخ بررسی فرم شماره ۱ از کارگروه تخصصی

  متقاضی پاسخ بررسی فرم شماره ۱ ارسالی را که نتیجه انطباق اطلاعات با استاندارد مشاغل و استاندارد آموزشی مشاغل و احراز صلاحیت علمی و فنی اولیه متقاضی تولید محتوا توسط کارگروه تخصصی تولید محتوای آموزشی در فرم امتیازدهی کارگروه تخصصی تولید محتوا می‌باشد، در این مرحله دریافت خواهد نمود.

 • مرحله چهارم: اخذ دعوتنامه جهت شرکت در جلسه حضوری و اخذ موافقت نهایی جهت تولید محتوای آموزشی

  در صورت مثبت بودن پاسخ مرحله سوم متقاضی دعوتنامه حضور در جلسه حضوری با کارگروه تخصصی تولید محتوا را دریافت خواهد نمود.

  تبصره ۲: متقاضی ملزم به اجرای تمامی موارد مطرح‌شده در صورتجلسه حضوری می‌باشد.

 • مرحله پنجم: شروع تولید بر اساس استاندارد فنی تولید محتوا و با هماهنگی و نظارت کارگروه تخصصی یا نماینده تام الاختیار آن

  متقاضی، تولید محتوا را با هماهنگی و نظارت کارگروه تخصصی در کلیه مراحل شروع می‌نماید و هزینه‌های تولید بر اساس تأیید نماینده تام الاختیار کارگروه تخصصی تولید محتوا در مراحل مشخص (طبق توافقات مندرج در صورتجلسه حضوری) پرداخت می‌گردد.

 • مرحله ششم: تحویل دوره تولید شده به کارگروه تخصصی و اخذ تأییدیه‌های آن طی صورتجلسه کتبی

  متقاضی، محتوای آموزشی تولید شده را پس از تدوین نهایی در قالب فایل‌های استاندارد فنی (ضمیمه ۱) به کارگروه تخصصی یا نماینده تام الاختیار آن تحویل خواهد داد.

 • مرحله هفتم: صدور مجوز بارگذاری دوره تولید شده توسط کمیته راهبری

  مجوز بارگذاری محتوای تولید شده توسط کمیته راهبری با بررسی اولویت بارگذاری به کارگروه تخصصی داده خواهد شد.

تعاریف و اصطلاحات

ارسال فرم تولید دوره

* فیلدهای الزامی

  در صورت داشتن سوال با شماره تلفن های 81315646 و 81315647 تماس حاصل فرمائید.